WordPress Siteler

Ne yazık ki WordPress zayıf yönleri bol ve hackerlar bunun ne olduğunun farkındadır. WordPress sitenizin etrafında iyi bir savunma yapmak istiyorsanız, bir hacker gibi düşünmeniz gerekecektir.  Sitenizin en zayıf noktalarının neler olduğunu belirleyin ve bunları geliştirmenin yollarını düşünün. Bu şekilde saldırıları düzgün bir şekilde savuşturabilirsiniz.


WordPress Sitenizdeki En Zayıf Noktalar Nerede?

Çoğu zaman, bilgisayar korsanları özellikle web siteniz için çevrimiçi arama yapmıyor. Birçok bilgisayar korsanı, güvenlik açıklarını botlarla arama sürecini otomatikleştirir. Bu botlar giriş yolunu tespit eder ve hackerlar da bu yoldan siteye giriş yaparlar. Bunun için herhangi bir web sitesi kurban seçilebilir.


1. Şifreler
Wordpress sitenizin arka planında ya da girişinde bir oturum açma ve şifre gerektiren herhangi bir nokta, hedefleme için en önemli noktadır. Hackerlar, kullanıcıların çevrimiçi oldukları her hesap için her zaman benzersiz ve güçlü bir şifre yaratma eğiliminde olmadığını biliyorlar. O yüzden WordPress sitenizdeki ilk hedeflerden biri bu olmalıdır.


2. Yorumlar
Yorumlar, oturum açma öğesi nedeniyle yalnızca bir güvenlik sorumluluğu değildir. Yorumlar da spamlar yüzünden sıkıntı oluşturabilir. Bu nedenle bazı insanlar WordPress’te yorumları tamamen devre dışı bırakmayı tercih etmektedir.


3. İletişim Formları
İletişim Formları, abonelik formları, ödeme formları sitenizin kullanıcıların ayrıntılarını girmelerini isteyen herhangi bir kısmi bilgisayar korsanlarının hedef alması için belirgin bir noktadır. Tabi ki, arka planda önemli kırılma noktaları var ve bu alanlara girilen hassas verileri korumalısınız. Bilgisayar korsanlarının keylogging kötü amaçlı yazılımları kullanarak siteye girebilme ihtimalleri bulunmaktadır.


4. WordPress Veritabanı
WordPress’in tüm sitelerde dosya ve veri tabanı yapılarının adlandırılmasını basitleştirmesi kullanışlı da olsa, her birimiz “wp” önekinin hemen hemen her şeyi etiketlemek için kullandığını bildiği için büyük bir sorun olmaktadır. Bu, WordPress veri tabanınızı değişime uğramadığı takdirde saldırıya açık hale getirmektedir.


5. WordPress Çekirdeği
Önceki WordPress kurulumlarının %73’ünden fazlasının bilinen güvenlik açıklarına sahip olduğunuzu biliyor muydunuz? WordPress çekirdeği yönetmek sizin sorumluluğunuzda olmamasına rağmen, WordPress’in güvenlik ekibi, çekirdeğin günvelliğini korumakla görevli olduğu için, WordPress geliştiricilerinin kendi sitelerine aynı şeyi yapmak durumundadırlar.


6. WordPress Eklentileri
WordPress çekirdeğinden güvenlik açıklarına karşı daha duyarlı eklentilerdir. Aslında, WordPress eklentileri web sitelerindeki tüm güvenlik saldırılarının %50’sinden fazlasını oluşturmaktadır. Tabi ki bu yüzden WordPress eklentilerini kullanmaktan vazgeçmemelisiniz. Kitleniz için etkileşimli ve ilgi çekici web siteleri oluştururken, işinizin vazgeçilmez bir parçası olacaktır. Bununla birlikte, mevcut eklentiler sitenizde olup bitenlere dikkat etmenizin yanı sıra siteniz için yeni eklentileri incelerken de dikkat etmeniz anlamına gelmektedir.